OMG! THIS GUY MIGHT BE SILENCED SOON!!! JICHO PEVU’S MOHAMMED ALI REVEALS THE REAL REASON WHY KDF WENT IN SOMALIA TO FIGHT AL SHABAAB CONTRARY TO POPULAR BELIEF TERRORISTS WERE ATTACKING KENYA! (FULL DETAILS)


KTN's Mohammed Ali on the left and Judith Tebbutt with her husband, David Tebbutt who was shot dead before she was kidnapped in Lamu in 2011
The KTN investigative journalist has asked President Uhuru Kenyatta to withdraw KDF from Somalia as he revealed they were dying for a cause that has nothing to do with the interests of Kenya.

Mohammed Ali wrote a letter to President Uhuru asking him to withdraw Kenyan soldiers from Somalia; he asked the commander in chief to take his children and those of his cabinet and top military commanders to the war ravaged country if indeed he had the interests of Kenyans at heart.

The KTN journalist revealed KDF only went to Somalia to fight Al Shabaab because of a British widow, Judith Tebbutt, who was kidnapped in Lamu in 2011. Most Kenyans still believe KDF invasion of Somalia was because of a series of attacks the terror group carried out within Kenyan soil.

“Naomba uwaregeshe wanajeshi wetu nyumbani. Ombi langu linatokana na sababu tasa za Kenya kuwatuma nchini Somalia. Kwanza hatuna sababu za kupigana nao kwa sababu hamna chochote tunachopigania wala kupata huko Somalia.

Amerika inapovamia taifa lingine hufanya hivyo kwa misingi ya maslahi na wala sio demokrasia. Aidha inashambulia taifa lingine kwa sababu ya mafuta, eneo la kuweka wanajeshi wake kwa mafunzo na kambi au njia ya kuuza silaha zao. Kama kuna wanafiki wakubwa dunia hii ni wamarekani na wachumba zao Israel na Uingereza.

GO TO PAGE 2 TO CONTINUE READING>>>>>>
PAGE: 1, 2, 
Advertisemen

Related Posts